Říše houby (Fungi)

Sekce

Galerie

Houby (Fungi)

- mají svojí říši, která je nesmírně rozsáhlá. Jsou zastoupeny ve všech biotopech, v různých velikostech od mikroskopických kvasinek po velké dužnaté plodnice žijící nejrozmanitějším způsobem života. Některé žijí v prospěšném vztahu s rostlinami, jiné zabíjejí nebo rozkládají své hostitele.
Co je to houba? Je to houbový organismus, který vytváří plodnice. Jako konzumenty nás pochopitelně zajímá hlavně ta plodnice, která je nad zemí vidět skládající se s klobouku a třeně. Zbytek houby je ale pro nás ukryt pod zemí. Tělo houby tvoří stélka, (která je buď jedno nebo mnoho buněčná). U mnohobuněčných hub stélku tvoří hyfy-větvená nebo jednoduchá houbová vlákna. Soubor houbových vláken tvoří podhoubí. Seskupením a srůstem hyf se tvoří houbová pletiva, z kterých u některých hub za příznivých podmínek, se tvoří naše známé plodnice (třeba ve tvaru hřibu).
Na tomto webu si můžete prohlédnout fotografie tří významných skupin hub: - Ascomycota houby vřeckovýtrusé - Basidiomycota houby stopkovýtrusé - Zygomycota houby spájivé Mnohé houby ještě dodnes nemáme popsány, kde hlaví roli v tomto hraje počet druhů. Odhadovaný počet druhů v říši hub je asi 1,5 milionu v porovnání třeba s kvetoucími rostlinami, kterých je 250 000 druhů. Z tohoto 1,5 milionu je zatím zdokumentováno asi 80 000 druhů hub.

Admin

Už. jméno:

Heslo:

Aktuální články

Hledat

Náhodný obrázek